Miody

Miód jest nie tylko pyszny, ale ma również właściwości prozdrowotne. Wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości antybakteryjne – niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk. Warto wprowadzić miód do codziennego menu. Sprawdź, jakie jeszcze wartości odżywcze i lecznicze mają poszczególne miody.

MIÓD SPADZIOWY

Miód spadziowy powstaje ze spadzi, czyli soków roślin. Najczęściej ma kolor ciemny z odcieniem zielonkawym (w przypadku spadzi iglastej) lub ciemno żółtawym (w przypadku spadzi liściastej). Ma mało słodki, łagodny i lekko żywiczny smak, nieco gorzkawy. Jest on stosowany na dolegliwości dróg oddechowych, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz wykrztuśne, co korzystnie wpływa na leczenie przeziębienia i poważniejszych chorób, jak zapalenie płuc, dobroczynnie wpływa na serce i układ krwionośny,ma działanie przeciwmiażdżycowe, jest używany na schorzenia stawów i układu nerwowego a także w chorobach skóry

MIÓD LIPOWY

Lipa nazywana jest przez pszczelarzy królową pożytków miododajnych, kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Pozyskiwany miód uważany jest za jeden z najlepszych odmianowych miodów nektarowych. Miód lipowy ma bardzo korzystne właściwości zdrowotne: uważany jest za najlepszy środek w walce z przeziębieniem i grypą, pomaga zwalczać wysoką temperaturę, wskazany jest w schorzeniach dróg oddechowych (dzięki dużej zawartości olejków eterycznych niszczy drobnoustroje występujące na błonach śluzowych nosa i gardła), działa przeciwskurczowo, polecany jest w chorobach serca i układu krążenia, działa uspokajająco, łagodzi stres i bezsenność, jest lekko moczopędny.

 

MIÓD AKACJOWY

Miód akacjowy powstaje z kwiatów robinii akacjowej, przez pszczelarzy często nazywanej białą lipą lub białą akacją.
Ma bardzo korzystne właściwości zdrowotne: pomaga w zaburzeniach trawienia, zapaleniach żołądka i jelit oraz w nadkwaśności żołądka. Może być  stosowany pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Ze względu na dużą zawartość cukrów prostych, polecany jest przy zwiększonej aktywności fizycznej, przy zmęczeniu, zarówno fizycznym, jak i psychicznym oraz osłabieniu organizmu, działa uspokajająco, pomaga w walce z bezsennością, chroni i usprawnia układ sercowo–naczyniowy, zapobiega tworzeniu się kamieni w drogach moczowych, stosowany w leczeniu nerek i układu moczowego a bezpośrednio przykładany do skóry stosowany jest w walce z zakażeniami ropnymi (gronkowcowymi, paciorkowcowymi, zgorzelowymi).

 

MIÓD RZEPAKOWY

Rzepak to roślina uprawna, która swym kolorem zachwyca również pszczoły. Z jej kwiatowych pyłków produkują jasny, wiosenny i bardzo popularny w Polsce miód rzepakowy. Ma on ma bardzo korzystne właściwości zdrowotne: jest doskonałym lekiem na wyczerpanie organizmu, pomaga zwalczać dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, polecany w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, dobrze zwalcza przeziębienia, pomaga leczyć schorzenia nerek i dróg moczowych, doskonały na problemy z żołądkiem, dodatkowo polecany na problemy skórne.

 

MIÓD WIELOKWIATOWY

Nazywany miodem tysiąca kwiatów, miód wielokwiatowy bogaty jest w glukozę i fruktozę oraz zawiera dużo cennego krzemu i innych biopierwiastków.
Miód wielokwiatowy ma bardzo korzystne właściwości zdrowotne, jest stosowany w leczeniu chorób alergicznych dróg oddechowych, wzmacnia serce i naczynia krwionośne, wspomaga leczenie chorób wątroby i woreczka żółciowego, ma działanie bakteriobójcze, zapobiega problemom z żołądkiem i jelitami, jest cennym źródłem energii dla osób osłabionych, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Miód ten, w zależności od terminu zbioru przybiera barwę od jasnokremowej po herbacianą, po skrystalizowaniu zmienia nieco zabarwienie na jasnoszare lub jasnobrązowe, ma silny zapach, przypominający zapach wosku a w smaku jest łagodny i słodki

 

MIÓD GRYCZANY

Miód o silnym zapachu kwiatów gryki i ciemnej herbacianej barwie. Po skrystalizowaniu staje się jeszcze ciemniejszy, o dużych grudkach. Smak ma zdecydowany, delikatnie piekący. Działa wzmacniająco i oczyszczająco na naczynia krwionośne , przez co zalecany jest osobom starszym z problemami na tle miażdżycowym. Zawarta w miodzie rutyna zapobiega rozkładowi witaminy C, sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Miód gryczany, ze względu na dużą zawartość magnezu, reguluje rytm pracy serca i może być stosowany w stanach wyczerpania nerwowego . Zawiera  żelazo, które jest bardzo łatwo przyswajalne, przez co wspomaga leczenie niedokrwistości  u dzieci oraz dorosłych.